Wzmacniacz przepływu, czyli piękno w prostocie


Wentylatory i wiatraczki wszystko by poruszyć powietrze. Głośne ale skuteczne choć jeżeli chodzi o generowaną prędkość to nie robią one na nas wrażenia. W przemyśle owszem sprawdzają się jako do instalacji wentylacyjnych ale już nie koniecznie wystarczają tam gdzie musimy odprowadzić znaczącą ilość gazów (np. podczas spawania). No w dodatku hałasują, ale co gorsza drgają niszcząc mury i wymagając specjalnego montażu tłumiącego te drgania. Tyl roboty, a przecież można prościej. Posłuchajmy więc o zasysająco, dmuchających urządzeniach, które z powadzeniem zastępują wentylatory i to bez ani jednej ruchomej części.

Wzmacniacze przepływu

W zasadzie nie istnieje dobra polska nazwa na urządzenie, które dzisiaj opisujemy. Angielskie Air Flow Amplifier lub Air Amplifier tłumaczone jest jako wzmacniacz ciśnienia powietrza [źródło] (wtf?). Tym niemniej chodzi nam o urządzenie, które zasilamy potężnym ciśnieniem (nawet 10 bar i więcej), ale przy niewielkim wykorzystaniu powietrza i w efekcie uzyskujemy super podmuch powietrza. Jak to się dzieje?
Zasada działania wzmacniacza przepływu powietrza.

Wnętrze wzmacniacza zostało pokazane na rysunku. Składa się on z dwóch ściętych stożków złożonych do siebie. Pomiędzy nimi stworzona jest niewielka szczelina (poniżej 1mm), przez którą pod ogromnym ciśnieniem wypływa strumień powietrza. Strumień ten dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu szczeliny i dzięki efektowi Coandy (pisałem o tym tu) przykleja się do ściany stożka i wypływa przez dłuższy ze stożków. Ponieważ ciśnienie tego strumienia jest ogromne zasysa on powietrze za sobą i w efekcie generuje ogromny przepływ przez nasz wzmacniacz. Proste, prawda?
Te małe i niepozorne urządzenia mają jednak wiele zastosowań. Stosowane są wszędzie tam gdzie trzeba coś odessać, albo podmuchać. Chcecie przykładów. Bardzo proszę. Wzmacniacze przepływu używane są do odsysania zanieczyszczeń z produktów, mogą być stosowane w tunelach pneumatycznych (takich do transportu). Podobno całe systemy wzmacniaczy są również stosowane w halach do odsysania zanieczyszczeń takich jak gazy powstałe w procesie spawania.
Jak widać nauka i technika pełna jest prostych urządzeń, z których istnienia większość ludzi nie zdaje sobie sprawy no i szkoda. Nie wiem bowiem jak wy, ale ja znajduje prawdziwe piękno w takich prostych, a przez to niesamowitych urządzeniach.

Ciekawe filmiki

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 największych łożysk na świecie

Płyny reoskopowe, czyli jak zobaczyć przepływ

Metoda wizualizacji Schlieren