Śmieszne, ale na poważnie - Lewitujący cylinder
Artykuł z serii "Śmieszne, ale na poważnie" opisującej badania, które na początku wydają się śmieszne, ale po głębszej analizie okazuje się, że są ważne.
Czy wszystkie badania są ważne i użyteczne. Myślę, że nie i zdążyliśmy się o tym przekonać w trakcie odkrywania przepisu na idealne espresso lub podczas sprawdzania czy pukanie we wstrząśnięte piwo uchroni nas przed stratą złotego trunku. Jednak niektóre badania są naprawdę niesamowite i kryje się za nimi naprawdę wielka nauka.
Lewitujący cylinder
Czy da się utrzymać okrągły obiekt w powietrzu dzięki siłą lepkości i tarcia. Okazuje się, że tak i badania tego jak to zrobić rozpoczęły się już na początku lat 90. Jednak o czym mowa.
Wyobraźmy sobie, walec, który przykładamy do ściany. Jeżeli zrobimy to w domowych normalnych warunkach spadnie on na ziemie „odbijając się” od ściany i nie mając w trakcie spadku z nią kontaktu. Jeżeli jednam nasz walec zanurzymy w oleju to siły lepkości przykleją nasz obiekt do ściany i stoczy się po niej w dół. Eksperyment taki można wykonać w domu używając zamiast oleju taśmę dwustronną (ściana musi być płaska a walec, np. słoik, musi być odpowiednio ciężki, żeby taśma dolepiała się od ściany, ale nie za ciężki).
Rysunek 1. Stanowisko badawcze [Źródło 1] |
Rysunek 2. Lewitujący cylinder [Źródło 1] |
Mimo, że efekt jest niesamowity to przeprowadzenie tego eksperymentu nie należy do najprostszych. Olej musi mieć odpowiednie właściwości. Grubość oleju rozprowadzonego na pasku musi być odpowiednia a pasek musi poruszać się z określoną prędkością. Celując na ślepo bardzo trudno ustalić odpowiednie parametry, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jednak tu na pomoc przychodzi matematyka. No i powiem wprost. To mnie zwyczajnie przerasta. Jeżeli jesteście więc ciekawi, jak osiągnąć pokazany efekt to… zapraszam do lektury. Pozostaje wiec pytanie po co?
Nauka zajmuje się opisem świata, a odkrycie i wykazanie matematycznych zależności panujących w trakcie tego prostego eksperymentu wydaje się wystarczającą odpowiedzią na to pytanie. Jednak wydaje mi się, że na pytanie „po co?” należy w tym przypadku odpowiedzieć innym pytanie „a dlaczego nie?”. Przedstawiony eksperyment to istne kuriozum, a wydaje mi się, że odkrycie tego jak je osiągnąć sprawiło twórcom artykułu nie mniej radości niż wizyta w wesołym miasteczku.
Na koniec tytuł jednego z artykułów zajmujących się podobnym zagadnieniem
Rolling stones: The motion of a sphere down an inclined plane coated with a thin liquid film
Źródła:
- Dalwadi, M. P., Cimpeanu, R., Ockendon, H., Ockendon, J., & Mullin, T. (2021). Levitation of a cylinder by a thin viscous film. Journal of Fluid Mechanics, 917, https://doi.org/10.1017/jfm.2021.284
- YouTube:"Levitation by Thin Viscous Films" by Hilary and John Ockendon (Oxford University)
Komentarze
Prześlij komentarz